טיפים לצילום

בימים בהם צילום הפך להיות חלק בלתי נפרד מחיינו בכל מקום ובכל זמן, אפשר להקדיש זמן מסוים לשיפור היכולות. כך תוכלו לקבל תוצאות מרשימות יותר, שיוצרות גם זיכרונות יפים יותר וכמובן מאפשרות לאמץ לעצמכם תחביב שימושי, מעניין ומהנה.

עם מה אני מצלם?

רכישת מצלמה היא לא עניין של מה בכך. בחרו את סוג המצלמה בהתאם לניסיון והצרכים שלכם, גם מבחינה תקציבית. כעת, החליטו מה חשוב לכם יותר במצלמה שלכם: משקל, זום אופטי, גודל המסך, איכות הצבעים, תוכניות צילום, מייצב התמונה, סוג הסוללה ומשך פעולתה. בחרו את האחת שמציעה את השילוב הטוב ביותר עבורכם.

צילום צריך להתבצע בצורה מסוימת

טעות נפוצה היא צילום ממרחק רב, דבר שמותיר שטח ריק שפוגע בתמונה והופך אותה לפחות ממוקדת. אפשרות אחת היא לצלם רק את הנושא המצולם ואפילו לחתוך חלק ממנו כדי לרכז את העניין בפרטים מסוימים. לפעמים, כאשר מתרכזים בתמונה הגדולה מחמיצים את הפרטים הקטנים שעושים את התמונה. בנוסף, מומלץ לבדוק מספר זוויות לאותה תמונה על מנת למצוא את הזווית שמנציחה את הרגע בצורה הטובה ביותר.

למה לשים לב כשמצלמים?

אחד הדברים שחשוב לשים לב אליהם הוא מידת החשיפה, שקובעת אם תקבלו תמונות בהירות או כהות. אמנם קיים מצב הצמצם האוטומטי שיקבע את רמת החשיפה העצמית, אך עדיין כדאי להעבירו למצב ידני ולהתאים עצמאית. פעולה זו מבטיחה תוצאות טובות יותר, במיוחד במקרים בעייתיים מבחינת חשיפה של אור, כמו למשל יום קיצי.

אפשר לצלם הכל, אך לכל אובייקט יש שיטה משלו

בעיקרון, לא קיימת מגבלה לגבי הדברים שניתן לצלם, אך עדיין קיימת חלוקה בסיסית לגבי סוג צילום והגדרותיו. כאשר מדובר באנשים, האפשרויות הן: דיוקן אישי, צילומי דוגמנות, דיוקן אישי על רקע נוף ודיוקן אישי בקבוצה. בצילום סביבה האפשרויות הן: תיירות, צילומי נוף וארכיטקטורה. בצילום סביבה האפשרויות הן: סערה ושלג, צילומי לילה וצילומי גשם.

צילום הוא גם אומנות

הצילום הוא תיעוד המציאות ומשמש בעיקר כעזר, על מנת שנוכל לזכור את הרגעים היפים בחיינו. יחד עם זאת חשוב לציין כי ניתן להפיק מצילום גם ערך מוסף. אם נצלם בזווית המתאימה ובהתחשבות בפרמטרים של צל ואור, כל תמונה יכולה להפוך לאומנות שלא תישמר רק כזיכרון אלא גם כדבר שיכול להעביר מסר, לרגש אנשים ואף למשוך קהל.

לשמור על איזון בתאורה בזמן צילום

אחד הגורמים שמשפיעים בצורה משמעותית על צילום הוא ההתאמה לתאורה בה מצלמים. הפונקציה בכל מצלמה אשר אחראית לכך היא ה'איזון לובן', שמסומן באותיות WB. ברוב המקרים ניתן להשתמש באיזון לובן אוטומטי, אך לעיתים, כשיש השפעה גדולה תאורה על התמונה, מומלץ לעבור למצב ידני ולבחור את האיזון הטוב ביותר למקום בו אתם נמצאים.

אפשר לתקן צילומים

כמובן שהשאיפה של כל צלם היא לקבל את התוצאות הטובות ביותר כאשר הוא מצלם ולקבל את התוצאות הסופיות במקום. עדיין, חשוב להיות מודע לקיומן של תוכנות לעריכת תמונות דוגמת פוטושופ, אשר מאפשרת לתקן, לטשטש טעויות בצילום ולהפוך תמונות סבירות לתמונות מצוינות.

הכי חשוב: לצלם בכיף

כאמור, ישנם משתנים רבים שיוצרים תמונה טובה. עדיין חשוב לזכור שקודם כל מדובר בהנאה. אל תחששו, תעזו, קחו מצלמה בכל מצב, במיוחד בעידן הדיגיטאלי בו כמעט ואין מגבלה על כמות התמונות. צילום הוא בעיקר כיף גדול. נצלו אותו לשם כך.

כללי
עריכת תמונות
שימושון
סקירות
Canon
יסודות הצילום