להתקדמות הטכנולוגית המהירה של העולם שלנו ישנם לא מעט יתרונות, אך פעמים רבות אנחנו מוצאים את עצמנו כמהים לדרך בה התנהלו הדברים בעבר, הדרך הפשוטה, הקסומה והרומנטית כל כך. כך גם בנושא של פיתוח תמונות.

פילם של מצלמה

פיתוח תמונות בעבר

בעבר, כדי לפתח סרט צילום, היה צורך בחדר חושך ובו מעין אמבטיות עם נוזלים עמוסי כימיקלים, בהן היו משרים את התמונות וכך מעבירים אותן תהליך שלם באופן ידני. חדר החושך נדרש כיוון שסרטי הצילום רגישים מאוד לאור, אך בסוף תהליך הפיתוח מתקבלות תמונות עמידות הרבה יותר.

כל צלם חובב כמעט מוצא עצמו מתרפק על הנוסטלגיה וחולם על עבודת הפיתוח הידנית, בה לאט לאט מתגלה הרגע הזה אותו תפס בלחיצת כפתור והופך לתמונה של ממש. אבל כיום, הדברים עובדים לגמרי אחרת.

ואיך מפתחים תמונות היום?

פיתוח תמונות היום נעשה כמו שהכול נעשה היום – מהיר, מיידי ובלי יותר מדי התעסקויות. ברוב חנויות הצילום משתמשים במכונות מיוחדות שנקראות מינילאב, ולא בכדי – כל מכונה כזאת היא ממש מעבדת צילום מיניאטורית, אשר בה מתבצע כל התהליך שבעבר היה ידני.

רוב הצלמים שסביבנו מעדיפים לשלוח את הצילומים למעבדת צילום מקצועית, וזאת ממספר סיבות:

?זה קל יותר
?זה מהיר יותר
?אין סכנה בחשיפה לכימיקלים
?אין צורך ללמוד ולהתמקצע בתהליך
חנויות פיתוח תמונות בישראל
או לחילופין, הכניסו כתובת וקבלו רשימה של חנויות לפיתוח תמונות באזורכם באתר דפי זהב

אבל צלמים רבים המשוגעים לדבר, שמחפשים את ההנאה שבתהליך עצמו ולא רק את התמונה המתקבלת כתוצאה ממנו, מבקשים בכל זאת לוותר על הנוחות הטכנולוגית ולפתח את התמונות שלהם בעצמם. ואיך עושים את זה?

פיתוח תמונות ביתי

פיתוח תמונות ביתי, בשיטה הישנה והטובה הוא עסק שיש להשקיע בו וללמוד אותו כראוי. ראשית, יש הבדל בין פיתוח של תמונות בשחור ולבן לבין פיתוח צבעוני. הרבה יותר קל ופשוט לפתח תמונות בשחור- לבן, הפיתוח הצבעוני יקר הרבה יותר וגם דורש דיוק ומומחיות גדולים הרבה יותר.

שנית, ואולי כאן בעצם הראשית, ישנו הבדל גדול בין פיתוח תמונות לבין הדפסה – פיתוח תמונות הוא הפיכת החומר המצולם לנגטיב – תשליל של התמונה. אחרי הפיתוח ניתן להדפיס מהנגטיב את התמונה הסופית ואף לבצע הגדלות של התמונה.

על מנת לפתח תמונות באופן ידני יש מספר דברים מהם כדאי להתחיל:

הקצאת חדר בבית לחדר חושך

זה צריך להיות חדר שאפשר לאטום לחלוטין לאור, ושיש בו אספקת מים וכיור. בחדר צריך להיות גם 'אור ביטחון' – אור חלש בצבע חום/אדום שיאפשר לכם לראות מה אתם עושים בלי להרוס את התמונות.

ציוד ואביזרים

עבור השריית התמונות בכימיקלים תצטרכו:

? ארבע אמבטיות בגודל שיתאים לגדלים עבורם אתם רוצים לפתח
? מלקחיים להעברת התמונות
? חבלי כביסה לתלייתן
? מכשיר לייבוש התמונות
? אביזרים נוספים לאחסון תקין של חומרי הפיתוח ומדידת הכמות לשימוש.
אביזרי בטיחות

השימוש בחומרים רעילים מחייבים שימוש באביזרי בטיחות:

?כפפות לטקס - למניעת מגע ידיים בכימיקלים.
?מסכת נשימה - על מנת לא לנשום את החומרים הרעילים.
מגדל להדפסת תמונות

חלק ההדפסה של התמונות מתבצע באמצעות מגדל להדפסת תמונות – מכשיר מיוחד בעל שלל אביזרים נלווים חשובים כמו טיימר למדידת זמן החשיפה, זכוכית מגדלת לכיוון הפוקוס, גיליוטינה לחיתוך ועוד...

הליך פיתוח תמונות והדפסתן

אחרי שהצטיידתם בכל אלו, ובכן – עכשיו רק מתחיל התהליך האמיתי של פיתוח תמונות והדפסתן. מדובר בעבודה מדויקת ומורכבת אותה יש ללמוד ולהפנים בסבלנות. הרשת מלאה במדריכים כתובים (בעיקר באנגלית) ולפעמים מראה עיניים הוא הדרך הטובה ביותר כמו בסרטון הבא:

נושאים חשובים


מדריך לפיתוח תמונות

פיתוח תמונות היום נעשה כמו שהכול נעשה היום – מהיר, מיידי ובלי יותר מדי התעסקויות.

לקריאה נוספת

מצלמות דיגיטליות דמוי SLR

מצלמות דיגיטליות דמוי SLR מציעות טכנולוגיות מתקדמות ופונקציות של מצלמות מקצועיות בדגמים פשוטים ונוחים יותר.

לקריאה נוספת

מצלמות קנון

מצלמות קנון הפכו לשם דבר בעולם הצילום המקצועי והן נתפסות כמצלמות איכותיות, מתוחכמות ויעילות המצוידות בטכנולוגיה החדישה ביותר בשוק.

לקריאה נוספת

סנכרון תמונות מהמצלמה למחשב

העברת התמונות מכרטיס הזיכרון של המצלמה למחשב מתבצעת באמצעות כבל וכמה פעולות מאוד פשוטות.

לקריאה נוספת

הבהרה

המידע המופיע בדף זה הוא כללי בלבד, ואין בו בכדי להוות חוות דעת מוסמכת או ייעוץ מוסמך. אנו עושים ככל האפשר על מנת לשמור אותו מדוייק ומעודכן, אך בהחלט יתכנו כי חלק מן המידע לא יהיה עדכני או מדויק. על הקורא לפנות לקבלת חוות דעת או ייעוץ מקצועיים לפני כל שימוש במידע המופיע באתר זה. אין המידע מהווה תחליף לייעוץ מקצועי של עורך דין מוסמך או של איש מקצוע בעל הסמכה מתאימה. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק מכל סוג שהוא העשוי להגרם בעקבות שימוש במידע כלשהו המופיע באתר.

הבהרה