עולם הרחפנים הפך לפופולרי מאוד, ואיתו גדלו ההיצע והמגוון. הרחפנים משמשים למשחק והנאה, כתחביב, ויש אף מי שנעזר בהם מתוקף עבודתו – צילום, תיעוד ומחקר. לפני שרוכשים רחפן, כדי לוודא שהוא מתאים לצרכים שלכם מבחינת היכולות שלו, הבטיחות, אופני השליטה והבקרה ועוד.

גודל, משקל וניידות

גודל, משקל וניידות משפיעים על הביצועים של הרחפן ומתאימים למשימות שונות. רחפנים זמינים במשקלים וגדלים שונים – החל מרחפנים קטנים וזולים המיועדים לילדים, דרך רחפנים בגודל בינוני של 20 ס"מ בממוצע ועד לרחפנים גדולים מאוד של 50 ס"מ ואף יותר מכך. הבחירה בגודל ובמשקל תלויה בתקציב וכמובן במטרות השימוש. רחפנים כבדים וגדולים יחזיקו יותר זמן באוויר ויוכלו להתמודד עם רוחות חזקות, אך מצד שני יהיו מעט מסובכים לניידות כיוון שלא יכנסו בתיק גב פשוט. כשבוחרים רחפן, צריך לקחת בחשבון פרטים אלה.

שליטה ובקרה

למי שאין ניסיון בהטסה של רחפן, מומלץ לבחור תחילה להשתמש ברחפן קטן וזול כדי לרכוש את המיומנות. לאחר שמתרגלים ומצליחים להטיס, אפשר להתקדם ולהשקיע יותר ברחפן חדש. בדרך כלל, שליטה ברחפן נעשית באמצעות שלט רחוק ששולט על כל פונקציות הטיסה, הניווט והתמרון. ברחפנים זולים ופשוטים, טווח השליטה נע בין מספר מטרים ספורים, ובדגמים היקרים ביותר תוכלו לשלוט על הרחפן גם במרחק של מספר קילומטרים. יחד עם זאת, תקנות הטיסה מגבילות את גובה הרחפן ל-50 מטרים ומחייבות קשר עין עם עמו. אם אינכם משתמשים מקצועיים עם רישיון – אין טעם לשלם על רחפן יקר כך כל כך מבלי שתוכלו להשתמש בכל הפונקציות שלו. פוקנציות חיוניות נוספות הן המראה ונחיתה אוטומטית- תכונה שימושית מאוד שבה בלחיצת כפתור הרחפן מתרומם לגובה ראשוני בצורה עצמאית ובטוחה, ומנקודה זו ניתן לקחת את השליטה ולנווט את הרחפן עצמאית. בלחיצה נוספת, הרחפן נוחת בבטחה ובאופן עצמאי. פונקציה נוספת היא עקוב אחרי- בפונקציה זאת הרחפן ננעל על השלט ועוקב אחריו. המשמעות היא – לאן שתלכו, הרחפן יהיה אתכם. פוקנציה זאת טובה בעיקר לפעילויות כמו סקי שלג, שייט וריצה, בה אתם רוצים להתעסק בשלכם אך עדיין מעוניינים שהרחפן ימשיך לצלם. פונקציה שלישית הינה חזרה הביתה – מנגנון אוטומטי שמחזיר את הרחפן לנקודת המוצא שלו. פונקציה זאת מופעלת במקרה של נתק תקשורתי בין השלט לרחפן או באמצעות פעולה יזומה של המטיס. לא כל הרחפנים מצוידים בפונקציות אלה, אך מדובר בפונקציות די בסיסיות וחשובות, ויש לקחת אותן בחשבון כשבוחרים רחפן.

צילום וידאו

צילום הוידאו שהרחפן מספק הוא למעשה גולת הכותרת שלו. ישנם רחפנים בעלי מצלמה מובנית, וישנם כאלה שניתן להתקין עליהם מצלמת אקסטרים. רזולוציית הצילום משתנה בהתאם לדגם, והבחירה תלויה בצורך שלכם – יש מי שיסתפק בתמונה פשוטה של האזור, ויש מי שמתוקף עבודתו או התחביב שלו, חייב תמונה באיכות הגבוהה ביותר כדוגמת HD או K4. שימו לב כי ישנם רחפנים שמספקים את צילום הוידאו בשידור די, וזוהי תכונה משמעותית.

עמידות ובטיחות

משתמשים שמעוניינים ברחפן רציני שיחזיק לאורך זמן, מומלץ שיבחנו אותו בחנות. רחפנים רבים עשויים פלסטיק מסוגים שונים, ותוכלו לעמוד על טיבם במגע ישיר. חוץ מהפלסטיק, תוכלו למצוא רחפנים עמידים וחזקים העשויים סיבי פחם או סגסוגת אלומיניום - חומרים חזקים במיוחד ובעלי משקל סגולי נמוך המאפשרים לייצר רחפנים חסונים וקלי משקל, אם כי יקרים מהממוצע. ההגנה על הלהבים יכולה להיעשות באמצעות מסגרת מגן היקפית. אם אתם מטיסים מתחילים, תוכלו לבחור להטיס רחפן עם מגנים מתפרקים, ולאחר שצברתם ניסיון ולמדתם לשלוט ברחפן ולמנוע התרסקויות, תוכלו להסיר את המגן. הלהבים הם החלק הפגיע ביותר ברחפן, וכמעט כל התרסקות יכולה להסתיים בשבירתם. השקיעו ברחפן עם להבים חזקים, ואל תחסכו בכל הקשור להגנה שלהם. לטובת מניעת התנגשות, ישנם רחפנים בעלי חיישנים – מקדימה, מאחורה, בצדדים ואפילו בגחון – כל רחפן והדגם שלו. בחרו ברחפן עם חיישן במיוחד אם אתם מתכננים לצלם בסביבה הומה.

משך הטיסה

משך הטיסה של רחפן נע בין דקות ספורות ל-25 דקות. נתון זה תלוי בנתוני הסוללה שלו ובתנאי הטיסה. ככל שהספק הסוללה/ות גדול יותר, כך משך הטיסה יהיה ארוך יותר. בפועל, זמן פעולת הסוללה מושפע מתנאי הטיסה, מהמהירות, מהתנגדות הרוח ועוד, בדיוק כפי שדלק הרכב אוזל מהר יותר בזמן נסיעה מהירה ובתנאי דרך קשים. אם חשובה לכם רציפות טיסה בחרו בסוללות חזקות במיוחד והקפידו על תנאי טיסה במקביל לכך.

מחיר ואחריות

מחיר רחפן נע בין 200 שקלים לדגמים קטנים ופשוטים מאוד ועד ל-5,000 ₪ ויותר לרחפנים מתקדמים ובעלי תכונות מקצועיות ומרובות. בדקו את האחריות לרחפן, במיוחד בדגמים יקרים, ומה כוללת האחריות – איזה סוג של נזקים ותקלות היא מכסה, והאם ישנה זמינות של חלקי חילוף לדגם אותו בחרתם.

נושאים חשובים


מדריך לפיתוח תמונות

פיתוח תמונות היום נעשה כמו שהכול נעשה היום – מהיר, מיידי ובלי יותר מדי התעסקויות.

לקריאה נוספת

מצלמות דיגיטליות דמוי SLR

מצלמות דיגיטליות דמוי SLR מציעות טכנולוגיות מתקדמות ופונקציות של מצלמות מקצועיות בדגמים פשוטים ונוחים יותר.

לקריאה נוספת

מצלמות קנון

מצלמות קנון הפכו לשם דבר בעולם הצילום המקצועי והן נתפסות כמצלמות איכותיות, מתוחכמות ויעילות המצוידות בטכנולוגיה החדישה ביותר בשוק.

לקריאה נוספת

סנכרון תמונות מהמצלמה למחשב

העברת התמונות מכרטיס הזיכרון של המצלמה למחשב מתבצעת באמצעות כבל וכמה פעולות מאוד פשוטות.

לקריאה נוספת

הבהרה

המידע המופיע בדף זה הוא כללי בלבד, ואין בו בכדי להוות חוות דעת מוסמכת או ייעוץ מוסמך. אנו עושים ככל האפשר על מנת לשמור אותו מדוייק ומעודכן, אך בהחלט יתכנו כי חלק מן המידע לא יהיה עדכני או מדויק. על הקורא לפנות לקבלת חוות דעת או ייעוץ מקצועיים לפני כל שימוש במידע המופיע באתר זה. אין המידע מהווה תחליף לייעוץ מקצועי של עורך דין מוסמך או של איש מקצוע בעל הסמכה מתאימה. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק מכל סוג שהוא העשוי להגרם בעקבות שימוש במידע כלשהו המופיע באתר.

הבהרה