בכל טיול שאתם יוצאים אליו, אם זה בארץ או בארץ רחוקה, אחד הדברים החשובים ביותר שאנחנו לא מוותרים עליו הוא המצלמה. בין אם אתם צלמים מקצועיים או חובבים, אם יש לכם מצלמה מקצועית או דיגיטלית או פשוטה - יש מספר דברים שצריך לדעת על צילום נוף כדי ליהנות מתיעוד ראוי של הטיול.

למה כל התמונות אותו דבר?

אחת התופעות השכיחות ביותר שנתקלים בהן לאחר העברת התמונות למחשב היא עשרות תמונות שנראות כמעט אותו דבר - במהלך הטיול פגשתם במקום מיוחד שרציתם לצלם מכל זווית אפשרית. זה בסדר, וזה גם רצוי. לא תמיד הצילום שלנו יהיה ברור ובדיוק כמו שרצינו, ולכן יש צורך לצלם כמה תמונות של אותו מקום.

עם זאת, כשמגיעים הביתה, אפשר לעשות סינון לתמונות. נכון, קשה לוותר על צילום נוף שאתם יודעים שכנראה לא תזכו לראות שוב, אבל זכרו תמיד שאיכות עדיפה על כמות. הדבר הופך לחשוב יותר כשמראים תמונות לאחרים - זה יכול להיות די מייאש לראות את אותה תמונה פעם אחר פעם.

תאורה בעת צילום נוף

גורם חשוב בצילום הוא התאורה. כשמדובר בצילומי נוף, סביר להניח שהתאורה שתשתמשו בה תהיה השמש. גם באור הזה צריך לדעת איך להשתמש. לצילום של הנוף עצמו - הרים, שדות, אגמים וכדומה - לא מומלץ לצלם בזריחה או בשקיעה. בנוסף, חשוב להקפיד לא לצלם מול השמש, אחרת התמונה תהיה חשוכה ולא תראו את הנוף.

עם זאת, התמונות היפות ביותר מתקבלות כשתנאי התאורה לא אופטימליים. בשקיעה ובזריחה כדאי לבצע צילום נוף בשילוב עם גורמים נוספים שאתם רואים - עננים לדוגמה – כך תקבלו תמונות נוף מרהיבות ביופיין.

חכו רגע לפני הצילום

כשאתם עומדים לצלם, ודאו שלא חתכתם את התמונה. נסו לצלם את האנשים שבתמונה בשלמותם - אם הדבר אפשרי כמובן. נסו לכלול בתמונה כמה שיותר מהנוף עצמו, לדוגמה ההרים מסביב. תמונה שכוללת יותר פרטים תעביר את התחושה והאווירה שהייתם עדים להן במציאות בצורה טובה יותר.

חפשו את האלכסון

מה הופך צילום נוף לטוב ומיוחד יותר? תמונה שכוללת אלמנט של אלכסון, יכולה להפוך בן רגע מתמונה רגילה לתמונה אמנותית. חפשו כל דבר שיוצר עומק בתמונה, שורת אבנים באלכסון, עמודים, וכדומה. האלכסון יוצר עומק בתמונה, ומעביר לצופה בה את הרגשה מוחשית יותר.

מה עושים במידה ואתם מצלמים נוף פתוח? לעתים צילום מזווית מסוימת ובגובה מסוים יוצרים תחושה של עומק בתמונה. נסו לקלוט את הנוף על רקע הקרוב אליכם, כמו פרחים, עשב וכדומה. גם חרק קטן יכול להיות מקסים על רקע הרים מושלגים למשל.

צילום נוף עם השמש

בניגוד למה שאמרנו קודם, לפעמים אפשר לחרוג מהמנהג ולצלם מול השמש, אם עושים זאת נכון. למשל, כשמצלמים אגמים מול אור השמש, ניתן לראות את קרני השמש מרצדות על המים כשהגלים עולים ויורדים. כך מתקבל צילום נוף מדהים, שמשלבים גם את האגם וגם את אור השמש על המים. עם זאת, תמונה כזו תצליח רק במידה ותצלמו ממש משפת האגם. צילום ממרחק יוביל לתמונה חשוכה.

השורה התחתונה היא שלא צריך להיות צלם מקצועי כדי לצלם תמונות יפות. לפעמים מספיק לדעת כמה עניינים בסיסיים בצילום, קצת אימון ותרגול - וגם אתם תוכלו לחזור מהטיול הבא שלכם עם תמונות שתשמחו לשתף. אז בפעם הבאה שתפגשו מקומות מתאימים לביצוע צילום נוף - זכרו את הטיפים והשתמשו בהם.

נושאים חשובים


מדריך לפיתוח תמונות

פיתוח תמונות היום נעשה כמו שהכול נעשה היום – מהיר, מיידי ובלי יותר מדי התעסקויות.

לקריאה נוספת

מצלמות דיגיטליות דמוי SLR

מצלמות דיגיטליות דמוי SLR מציעות טכנולוגיות מתקדמות ופונקציות של מצלמות מקצועיות בדגמים פשוטים ונוחים יותר.

לקריאה נוספת

מצלמות קנון

מצלמות קנון הפכו לשם דבר בעולם הצילום המקצועי והן נתפסות כמצלמות איכותיות, מתוחכמות ויעילות המצוידות בטכנולוגיה החדישה ביותר בשוק.

לקריאה נוספת

סנכרון תמונות מהמצלמה למחשב

העברת התמונות מכרטיס הזיכרון של המצלמה למחשב מתבצעת באמצעות כבל וכמה פעולות מאוד פשוטות.

לקריאה נוספת

הבהרה

המידע המופיע בדף זה הוא כללי בלבד, ואין בו בכדי להוות חוות דעת מוסמכת או ייעוץ מוסמך. אנו עושים ככל האפשר על מנת לשמור אותו מדוייק ומעודכן, אך בהחלט יתכנו כי חלק מן המידע לא יהיה עדכני או מדויק. על הקורא לפנות לקבלת חוות דעת או ייעוץ מקצועיים לפני כל שימוש במידע המופיע באתר זה. אין המידע מהווה תחליף לייעוץ מקצועי של עורך דין מוסמך או של איש מקצוע בעל הסמכה מתאימה. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק מכל סוג שהוא העשוי להגרם בעקבות שימוש במידע כלשהו המופיע באתר.

הבהרה