חשיפה - חשיפת יתר - תת חשיפה

כמות האור הנקלטת על ידי הסרט או החיישן הדיגיטלי במצלמה במהלך צילום תמונה אחת נקראת חשיפה. במידה והחשיפה הינה ארוכה מדי, התמונה תצא שרופה (חשיפת יתר), ובמידה והחשיפה הינה קצרה מדי, התמונה תצא כהה מדי (תת חשיפה). הגעה לחשיפה מדוייקת תיצור תמונה בה כל גווני האובייקט המצולם, מן הלבן עד השחור, מופיעים בהתאם לרצון הצלם. כמות האור הפוגעת באובייקט אותו מצלמים, ומוחזרת אל המצלמה, משתנה בהתאם לשעה ביום, מזג האוויר, תאורה, צבע האובייקט, ועוד גורמים רבים אחרים.

על מנת לוודא חשיפה תקינה, מצויידות רוב המצלמות המודרניות במד תאורה המציג בפני הצלם את כמות האור הצפוייה להיקלט בעת הצילום, ומאפשר לו להשיג חשיפה מיטבית. רוב הצלמים נוטים להיות תלויים במד התאורה, אך צלם היודע לשלוט על חשיפה בצורה מיטבית יכול לקבל תוצאות יצירתיות ולעיתים טובות יותר מצלם המסתמך על מד תאורה אלקטרוני.

על מנת לקבל חשיפה מיטבית, מאפשרות המצלמות כיום לשלוט על שלושה רכיבים עיקריים שיחדיו מאפשרים לשלוט על החשיפה בתמונה.

  • צמצם - הרכיב הראשון לו חלק משמעותי בקביעת החשיפה של התמונה הוא רכיב הנקרא צמצם, שהוא השולט על גודלו של הפתח הנמצא מאחורי עדשת המצלמה. ככל שהצמצם פתוח יותר כך יכנס אור רב יותר, ונקבל חשיפה רבה יותר בתמונה.
  • מהירות תריס - הרכיב השני הינו רכיב הנקרא מהירות תריס, השולטת על כמות הזמן שהסרט או החיישן שנמצא במצלמה דיגיטלית נחשפים לאור. ככל שמהירות התריס נמוכה יותר, כך יכנס אור רב יותר.
  • רגישות - ככל שנשתמש בסרט צילום בעל רגישות גבוהה יותר, או שנכוון את החיישן במצלמה דיגיטלית לרגישות גבוהה יותר, כך נזדקק לפחות אור בכדי ליצור חשיפה המתאימה לצרכינו, כלומר נוכל להשתמש בצמצם סגור יותר ובמהירות תריס גבוהה יותר.

נושאים חשובים


מדריך לפיתוח תמונות

פיתוח תמונות היום נעשה כמו שהכול נעשה היום – מהיר, מיידי ובלי יותר מדי התעסקויות.

לקריאה נוספת

מצלמות דיגיטליות דמוי SLR

מצלמות דיגיטליות דמוי SLR מציעות טכנולוגיות מתקדמות ופונקציות של מצלמות מקצועיות בדגמים פשוטים ונוחים יותר.

לקריאה נוספת

מצלמות קנון

מצלמות קנון הפכו לשם דבר בעולם הצילום המקצועי והן נתפסות כמצלמות איכותיות, מתוחכמות ויעילות המצוידות בטכנולוגיה החדישה ביותר בשוק.

לקריאה נוספת

סנכרון תמונות מהמצלמה למחשב

העברת התמונות מכרטיס הזיכרון של המצלמה למחשב מתבצעת באמצעות כבל וכמה פעולות מאוד פשוטות.

לקריאה נוספת

הבהרה

המידע המופיע בדף זה הוא כללי בלבד, ואין בו בכדי להוות חוות דעת מוסמכת או ייעוץ מוסמך. אנו עושים ככל האפשר על מנת לשמור אותו מדוייק ומעודכן, אך בהחלט יתכנו כי חלק מן המידע לא יהיה עדכני או מדויק. על הקורא לפנות לקבלת חוות דעת או ייעוץ מקצועיים לפני כל שימוש במידע המופיע באתר זה. אין המידע מהווה תחליף לייעוץ מקצועי של עורך דין מוסמך או של איש מקצוע בעל הסמכה מתאימה. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק מכל סוג שהוא העשוי להגרם בעקבות שימוש במידע כלשהו המופיע באתר.

הבהרה