תוכן [ הסתר ]

אחד האביזרים הנפוצים לשימוש בצילום ובמיוחד בצילום מקצועי הוא הפילטר לעדשת המצלמה. פילטר לעדשה יכול לספק לה הגנה או ליצור אפקטים במהלך הצילום. הפילטרים מאפשרים לצלם לסנן את כמות האור המגיעה למצלמה בהתאם לצורך שלו. בין אם מדובר בצילומי נוף וטבע, צילום בסטודיו או בצילום פורטרטים, הפילטרים מהווים אביזר חשוב לצילום מאחר והם מאפשרים לנו לצלם דברים שלא תמיד נגלים לעין. במאמר הבא הכנו עבורכם את המדריך לשימוש בפילטר מסוג ND.

מהו פילטר  ?ND

פילטר Natural Density או בקיצור פילטר ND הוא  פילטר המאפשר חסימה חלקית של האור הנכנס לעדשה, וכך ניתן לצלם כאשר הצמצם פתוח מאד או בזמן חשיפה ארוך מבלי שהתמונה "תישרף". זוהי למעשה זכוכית כהה  המותקנת לפני עדשת המצלמה, דרך טובה לדמות את הפעולה שלה היא שימוש במשקפי שמש.

באילו מצבים נשתמש בפילטר מסוג  ?ND

כפי שכבר הזכרנו פילטר ND מאפשר לצלם תמונות בחשיפה ארוכה מאד גם בשעות היום וגם בשעות החשיכה, לתעד תנועה כמו מים זורמים, ריצה או מכונית בזמן נסיעה. כאשר רוצים להשתמש בצמצם פתוח באור חזק מבלי לשרוף את הפריים, פילטר ND מפחית את כמות האור החודרת לחיישן המצלמה ומאפשר לצלם תמונה חדה ובאיכות טובה. דוגמא טובה נוספת, לשימוש בפילטר ND היא בעת צילום זיקוקים, מאחר והוא מאפשר ללכידת מספר זיקוקים בתמונה אחת. לפילטרים אלו עוצמות שונות, כל אחת מהן באה בכדי לפתור בעיה אחרת או לענות על צורך אומנותי אחר. ישנן כאלו המאזנים בין חלקים חשוכים בתמונה לחלקים מוארים מאד ויש כאלו המייצרים אפקט של מים שטוחים או מריחה של עננים.

באילו צורות מגיע פילטר מסוג ND?

  • פילטרים עם עוצמה משתנה - פילטר עגול המורכב משתי זכוכיות בעלות עוצמת חסימה שונה ומאפשר שליטה בעוצמת ההחשכה בזמן אמת, על ידי סיבוב הזכוכיות לסירוגין. החיסרון שלו הוא שלעיתים הוא פוגע באיכות התמונה ומעוות את הצבעים. בעוצמה חזקה של הפילטר, התופעה הזו אפילו מתגברת.
  • פילטרים עגולים - מתברגים בצורה ישירה על העדשה. זוהי תצורה פופולרית בקרב מרבית הצלמים, פילטרים עגולים מגיעים במספר גדלים, דבר המאפשר התאמה אופטימלית לקוטר העדשה. בנוסף ניתן למצוא אותם בעוצמות שונות והם מתחלקים לשתי קטגוריות: פילטרים בעלי עוצמה משתנה ופילטרים בעלי עוצמה קבועה
  • פילטרים מרובעים - פילטרים מלבניים או מרובעים, מגיעים כמערכת של שני חלקים: התקן מיוחד המתלבש על עדשת המצלמה ופילטר מרובע או מלבני שנכנס אל ההתקן. הם נחשבים מתוחכמים יותר, וניתן לעשות בהם שימוש יחד עם פילטרים נוספים בו זמנית, זו גם הסיבה שהם עדיפים בקרב צלמי נוף מקצועיים.

לסיכום ישנו מגוון רחב של פילטרים, זהו עולם ומלאו, לכל אחד מהם תפקיד שונה. במאמר הזה ניסינו לתת לכם סקירה קצרה אודות פילטר מסוג ND, באילו תצורות הוא מגיע ומהם השימושים שלו. חשוב מאד שתשימו לב בעת רכישת פילטר מסוג ND או מכל סוג אחר, שהוא אכן מתאים לעדשת המצלמה שלכם. מומלץ מאד לרכוש פילטרים בעוצמות שונות על מנת להתנסות וללמוד את ההשפעות של כל אחד מהם, אילו אפקטים אומנותיים ניתן להשיג באמצעותם, ומה ניתן לשפר ואפילו לתקן במהלך הצילום, עד שתגיעו לתוצאה הרצויה.

נושאים חשובים


מדריך לפיתוח תמונות

פיתוח תמונות היום נעשה כמו שהכול נעשה היום – מהיר, מיידי ובלי יותר מדי התעסקויות.

לקריאה נוספת

מצלמות דיגיטליות דמוי SLR

מצלמות דיגיטליות דמוי SLR מציעות טכנולוגיות מתקדמות ופונקציות של מצלמות מקצועיות בדגמים פשוטים ונוחים יותר.

לקריאה נוספת

מצלמות קנון

מצלמות קנון הפכו לשם דבר בעולם הצילום המקצועי והן נתפסות כמצלמות איכותיות, מתוחכמות ויעילות המצוידות בטכנולוגיה החדישה ביותר בשוק.

לקריאה נוספת

סנכרון תמונות מהמצלמה למחשב

העברת התמונות מכרטיס הזיכרון של המצלמה למחשב מתבצעת באמצעות כבל וכמה פעולות מאוד פשוטות.

לקריאה נוספת

הבהרה

המידע המופיע בדף זה הוא כללי בלבד, ואין בו בכדי להוות חוות דעת מוסמכת או ייעוץ מוסמך. אנו עושים ככל האפשר על מנת לשמור אותו מדוייק ומעודכן, אך בהחלט יתכנו כי חלק מן המידע לא יהיה עדכני או מדויק. על הקורא לפנות לקבלת חוות דעת או ייעוץ מקצועיים לפני כל שימוש במידע המופיע באתר זה. אין המידע מהווה תחליף לייעוץ מקצועי של עורך דין מוסמך או של איש מקצוע בעל הסמכה מתאימה. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק מכל סוג שהוא העשוי להגרם בעקבות שימוש במידע כלשהו המופיע באתר.

הבהרה