צילום וידאו במצלמות DSLR

באם אתם מתכננים אירוע בזמן הקרוב, סביר שתגיעו, בשלב זה או אחר, לשלב חיפוש הצלם. זהו גם השלב בו תתחילו לחשוב כיצד אתם רוצים שהאירוע שלכם יצולם, מכל הבחינות. ואז, בין כל הבירורים, אתם שמים לב למונח שחוזר יותר מפעם אחת, והוא DSLR. למעשה, ברור לכם כי זהו אחד הטרנדים החמים בתחום הצילום לאירועים, וכזה הטומן בחובו לא מעט אפשרויות לשיפור התיעוד של האירוע. הנה כל מה שצריך לדעת על הנושא.

על צילום DSLR

כשמדברים על DSLR, מתכוונים, ברמה הכללית ביותר, לצילום וידאו הנעשה באמצעות מצלמות סטילס ייעודיות. לפני עידן ה-DSLR, אפשרות זו איבדה מהפופולאריות שלה, במהלך השנים, בעיקר עקב האיכות הירודה של הצילום, אך עם כניסתו לתמונה של ה-High Definition (HD), חזרה לתמונה ובגדול. כיום, הדעה הרווחת היא שצילום DSLR הוא ברמה הגבוהה ביותר שניתן להעלות על הדעת, כשיש שישוו זאת גם לרמה של סרט קולנוע.

חשוב לתת את הדעת על נקודה משמעותית ביחס ל-DSLR, ו-HD בכלל, והיא שאיכות התמונה נקבעת בעיקר על פי גודל החיישן הממוקם בתוך המצלמה. במקרה של מצלמות DSLR, הוא יהיה בגודל מספק על מנת ליצור את התמונה האיכותית ביותר האפשרית, ללא הסירבול והכבדות של מצלמות הוידאו הסטנדרטיות. בנוסף על כך, מצלמות ה-DSLR מאפשרות שלל אפקטים ויזואליים, שהופכים את התמונה למעניינת עוד יותר, כמו גם אפשרות לצילום מסך רחב במיוחד.

מסיבות אלה ועיקריות ניתן לראות שמצלמות סטילס המצלמות וידאו, בשיטת ה-DSLR, מקבלות יתרון משמעותי, ויכולות ליצור תיעוד איכותי אפילו כשאין בנמצא מצלמת וידאו, או שמעוניינים לחסוך באחת. וכאן בדיוק נכנסים לעובי הקורה, ולמצבים בהם צילום מהסוג הזה הופך לרעיון מצוין.

מתי ניתן לצלם באמצעות DSLR?

כפי שכבר רמזנו מעלה, את מצלמות ה-DSLR ניתן למצוא, בנוכחות מרשימה במיוחד, בתחום האירועים. זהו אחד הטרנדים המשמעותיים בשנים האחרונות, ושירות חובה עבור לא מעט אנשים, שיודעים כי לאחר האירוע, הדבר המוחשי היחידי שיישאר עבורם מהאירוע יהיה התיעוד שלו. עם זאת, אפשר בהחלט לראות שימוש ב-DSLR גם באינספור מקרים אחרים: קליפים, כתבות, סרטים דוקומנטריים או אפילו סרטי קולנוע עושים שימוש ב-DSLR, לרוב כחלק ממערך שלם של מצלמות המשמש את הצוות במהלך שלבי ההפקה השונים.

מן העבר השני, חשוב להדגיש שגם לצילום DSLR ניתן למצוא מספר מגבלות. העיקרית שבהן נובעת מכך שהחלק הארי של מצלמות ה-DSLR מיועדות להקלטות קטעי וידאו, במקטעים, של ארבע עד שתיים עשרה דקות. מצלמות אלה לא מיועדות לשוטים ארוכים במיוחד, או אם משליכים את זה על אירועים מסוגים שונים – לצילום של האירוע לכל אורכו. בקטעים קצרים, או כשיש הפסקות בין הצילומים השונים, הן יעשו עבודה מצוינת.

שאלת השאלות: מהי ההשפעה על המחיר?

לשאלת המחיר של צילום DSLR לאירוע קשה לתת תשובה חד משמעית, שעה שלכל צלם, חברת צילום או אולפן מדיניות משלו ביחס לצילומי ה-DSLR. מה שחשוב יותר לבדוק הוא את החבילה הספציפית שמוצעת דרכם, שעה שלרוב ייעשה שילוב של צילום סטילס ווידאו, בהתאם למספר המוזמנים באירוע. צילום DSLR מייקר לרוב את חבילת הצילום בכמה אלפי שקלים, אם כי רבים יטענו שהשדרוג של תיעוד האירוע, והפן האומנותי שמתווסף אליו, שווים בהחלט את ההשקעה.

אילו מצלמות מומלצות לצילום וידאו DSLR?

כיום בכל מצלמות הDSLR הנמכרות כארץ ישנה אפשרות לצלם וידאו באיכות HD, אולם ישנם כמה הבדלים בין דגמי המצלמות. עידן מאספוסה צלמים נתן לנו כמה דוגמאות להבדלים ומדוע הן נוצרים, וכמובן ממליץ על ציוד כניסה לאלו מכם הרוצים להתחיל בצילום וידאו באיכות אחרת:

  • מדוע ישנו הבדל כו גדול בין איכות הצילום של מצלמות וידאו HD רגילות לבין מצלמות DSLR? עיקר ההבדל בין מצלמות DSLR למצלמות וידאו רגילות נובע מגודל החיישן, ככל שהחיישן גדול יותר נוכל לקבל צילום וידאו איכותי יותר בכל פרמטר, החל מההבדלים באיכות הצילום בתאורה נמוכה שהיא האתגר הגדול בצילום חתונות, עומק השדה ויכולת ההפרדה של האובייקט המצולם ועד לשליטה ידנית בכל אפשרויות הצילום.
  • הכל באופטיקה - עידן מסביר שלמצלמות DSLR ניתן להתאים עדשות בקשת גדולה של איכות וכך ככל שהעדשה טובה יותר, כך נקבל איכות גבוהה יותר המתבטאת בצבעים טובים יותר, חדות צילום ועומק שדה.
  • באיזה ציוד צילום נבחר? אנחנו ממליצים על מצלמות בעלות חיישן בגודל מלא (FF- Full Frame) ועדשות בעלות מפתח צמצם גדול ככל האפשר. אם כבר יש לכם ציוד של חברה מסויימת, תוכלו להמשיך איתה. לחובבי קנון אנחנו ממליצים על מצלמות מסדרה 5 כאשר 5DII נמכרת כשוק היד השניה סביב ה5000 ש"ח ואילו הדגם החדש יותר 5DIII עולה כיום בחנויות כ10,000 ש"ח. עדשת פתיחה מצויינת לצילום וידאו תהיה הקנון 50mm 1.4 או אחותה הזולה יותר 50mm 1.8.
כללי
עריכת תמונות
שימושון
סקירות
Canon
יסודות הצילום